Úvodní strana / Jak se připojit / ADSL připojení

ADSL připojení

DSL (z anglického Digital Subscriber Line – digitální účastnická linka) je standard pro dosažení velmi vysokých rychlostí připojení k internetu (i přes 50 Mb/s) po telefonním vedení. Existuje několik typů, přičemž nejčastější je ADSL. Ono „A“ v názvu znamená asynchronní, tedy že rychlost směrem k uživateli je výrazně vyšší než směrem od uživatele, díky čemuž lze dosáhnout spojení na delší vzdálenosti a nižší ceny za připojení. ADSL připojení je tedy vhodné zejména pro domácí uživatele — firmy, které provozují vlastní servery, potřebují dosahovat vysokých rychlostí i směrem do internetu a proto spíše uvítají SDSL („S“ jako synchronní, tj. obě rychlosti jsou shodné). Souhrnně se všechny typy DSL označují jako xDSL.

DSL připojení využívají telefonního vedení a zájemce o tyto služby tedy musí mít funkční telefonní linku. V České republice nabízí DSL několik poskytovatelů. Největším je Český Telecom (od 1.7. - Telefónica O2 Czech Republic, a.s.), jeho tarify jsou ale nejméně výhodné a také vás nutí platit vysoké telefonní paušály. Ostatní poskytovatelé nabízejí ADSL přes tzv. uvolnění místní smyčky (LLU), což znamená, že vaši telefonní linku „odkoupí“ od Českého Telecomu (ČTc). Ve většině případů je pak jejich připojení výhodnější. Tato možnost je zatím bohužel dostupná jen ve větších městech.

Ani ADSL od Českého Telecomu ale není dostupné na každé telefonní lince. Předně musí být telefonní ústředna vybavena speciálním a velmi drahým hardware (tzv. DSLAM), zároveň ale nesmíte být od ústředny příliš vzdáleni (podle kvality telefonního vedení je maximum mezi 4 a 7 km).

V České republice se maximální rychlosti DSL připojení pohybují mezi 512 kb/s a 4 Mb/s, u ADSL linek je rychlost směrem od uživatele výrazně nižší (128 – 512 kb/s). U nejlevnějších typů ADSL linek od ČTc je pak nutné všímat si ještě tzv. datového limitu, případně tzv. FUP. Datový limit vám udává, kolik dat můžete přenést za nějaké období (typicky 1 měsíc), aniž byste byli nějak penalizováni (snížením rychlosti připojení nebo zpoplatněním dat přenesených nad tento limit). FUP (Fair usage policy – pravidla „férového“ využívání) jsou pak aplikací takového limitu a např. stanoví, že po přenesení 1 GB dat v daném měsíci vaše přenosová rychlost klesne na 64 kb/s. Proto než si takové připojení pořídíte, zvažte, kolik dat přibližně přenášíte. Většina domácích uživatelů vystačí s 1 až 3 GB na měsíc, profesionálové a firmy by spíše měli sáhnout po nabídkách s řádově vyššími limity či ještě lépe po nabídkách bez datového omezení a FUP.

Dalším důležitým parametrem u ADSL linek je tzv. agregace (nebo též overbooking), která udává poměr, s kolika uživateli sdílíte danou kapacitu připojení. Většina uživatelů totiž připojení využívá jen velmi malou část dne, není tedy nutné pro každého vyhradit maximální rychlost v celé síti poskytovatele, ale stačí jen malý zlomek této rychlosti. Např. u připojení s rychlostí 512 kb/s a s agregací 1:50 sdílíte oněch 512 kb/s s padesáti dalšími uživateli. Kdyby všichni najednou začali v jeden okamžik z internetu něco stahovat, byla by rychlost takového připojení rovna jen jedné padesátině, tedy přibližně 10 kb/s. Taková situace je ale prakticky nereálná, obvykle se průměrná propustnost takového připojení pohybuje mezi 360 a 450 kb/s. I proto jsou ale ADSL linky (na rozdíl třeba i od oněch SDSL) linek zásadně negarantované, tj. poskytovatel vám nezaručí, že vaše připojení bude dosahovat určité rychlosti. Zejména firmy ve kterých každá minuta bez internetu znamená peněžní ztrátu by proto měly sáhnout po garantovaných nabídkách připojení nebo alespoň nabídkách, kde je agregace nižší (1:4 nebo 1:20).

U asynchronních DSL nabídek je pak třeba počítat s tím, že rychlost směrem od uživatele (tzv. uplink či upload) je relativně velmi malá. Pro naprostou většinu služeb na internetu potřebujete jen vysokou rychlost směrem k uživateli (downlink či download), některé služby, jako je např. telefonování přes internet, některé on-line hry, či např. videokonference a publikování na internetu, vyžadují vyšší rychlost i směrem do internetu. Pro tyto případy byste měli zvážit některou z ADSL nabídek s vyšší „uplink“ rychlostí, větší firmy by pak rozhodně měli zvolit spíše SDSL připojení, kde je shodně vysoká rychlost od/k uživateli a připojení je navíc garantováno.

Co budete potřebovat k připojení pomocí ADSL?

K připojení počítače k internetu pomocí technologie ADSL budete potřebovat především funkční telefonní linku. Dále je nutné mít v počítači rozhraní USB (tímto rozhraním je dnes již vybavena drtivá většina počítačů) nebo síťovou kartu Ethernet. Přes tato rozhraní je možné s počítači propojit speciální ADSL modem (tzv. splitter), který zajišťuje spojení mezi pevnou telefonní linkou a počítačem. Modemy většinou nabízejí poskytovatelé internetového připojení.

Odkazy:

pripojeni

NÁŠ TIP

Internet, široký a bystrozraký

Kurz Internet, široký a bystrozraký je určen pro všechny občany ČR, kteří se chtějí blíže seznámit s internetovým prostředím. Kurz je určen pro všechny, kteří uvažují o připojení k internetu nebo nejsou se současným typem připojení spokojeni.

Kurz pořádáme po celé ČR, chcete-li se zúčastnit, přihlaste se v místě, které vám bude nejblíže.